Ametyst: Mimořádně mocný kámen klidu a odvahy

Ametyst je silný kámen, který má obrovskou ochrannou moc. Zbaví vás negativních emocí, pomůže od stresu, odežene nespavost a noční můry. Tlumí strachy, vztek obavy i zlobu. Pokud se potřebujete soustředit na něco důležitého, ametyst má účinky ovlivňující otevření pro nové myšlenky a dát prostor odvážným novým rozhodnutím s ohledem na intuici, neměl by ametyst ve vašem životě chybět. Ametyst svého nositele ochraňuje a dodává mu optimismus do života. S jeho pomocí posílíte ve vztahu věrnost i lásku. 

Ametyst v historii

Používání ametystu sahá až do roku 3100 před naším letopočtem. Primární naleziště ametystu pochází z Núbie, kdysi slavné provincie starověkého Egypta. Byl oblíbený u egyptských faraonů, nejčastěji se používal jako ozdoba. 

Známý je z historie Fialový safír z Dillí, který byl ve skutečnosti fialovým ametystem. Stříbrný prsten zdobený ornamenty a velkým ametystem pochází z Indie, kde byl roku 1857 ukradený při místním povstání. Tento ametyst našel mladý kurátor v trezoru Britského přírodovědného muzea spolu s dopisem od předchozího majitele, který varoval, že prý přináší smůlu. Nálezce ignoroval zprávu v dopise a kámen vzal s sebou na vědecké sympozium. Cestou tam ho zastihla strašlivá bouřka a onemocněl ledvinovými kameny. V současné době je tento ametyst vystavený v Přírodovědném muzeu v Londýně. 

U nás se ametyst dodnes dochoval v obkladech kaplí sv. Kateřiny a Svatého Kříže na hradě Karlštejn a v kapli sv. Václava v katedrále sv. Víta v Praze. 

náušnice kytičky s ametystem

Jako minerál

Ametyst je odrůdou křememe a je řazený mezi drahé kameny.

Je oblíbeným pro výrobu různých ozdob a šperků. Najdeme ho především v dutinách zásaditých hornin. Jeho název pochází z řeckého slova amethystos = neopojivý. Indové nazývají ametyst Katajílá podle barvy ovoce, které připomíná barvu ametystu. Jeho naleziště jsou dnes v Africe, Srí Lance a Borneu. 

Léčebné účinky

Tento kámen harmonizuje krční i korunní čakru. Oblast posílí například náušnice s ametystem. Kámen vám pomůže od bolesti hlavy a odstraní nepříjemné napětí. Pomáhá při žaludečních a dýchacích problémech a poruchách sluchu. Trápí vás ekzém nebo jiné kožní problémy? Vsaďte na jeho sílu. V oblasti trávicího ústrojí působí pozitivně na střeva a jejich mikroflóru. Podněcuje produkci hormonů a podporuje celkovou činnost metabolismu. Posiluje vylučovací orgány a imunitní systém. Působí blahodárně na podlitiny, otoky a rány.

 řetízek s ametystem

Face roller pro redukci vrásek a otoků

Váleček na obličej s pravým ametystem podpoří lymfatický systém a pomůže pleťovým sérům dostat se ještě hlouběji do pokožky. Redukuje otoky a kruhy pod očima, využít jej můžete i na dekolt a krk. Face roller je účinný pomocník pro vaši krásu.

Význam ametystu podle zvěrokruhu

Ametyst býval šperkem králů. Jde o receptivní kámen, přiřazený planetám Jupiter a Neptun a elementu vody. S ohledem na znamení zvěrokruhu patří šperky s ametystem ke znamením Vodnáře, Kozoroha, Ryby a Panny.

Ametyst v královské rodině

Tyrkysový náhrdelník s ametystem byl vytvořený společností Cartier v roce 1947 pro Wallis Simpsonovou, vévodkyni z Windsoru. Objednal ho anglický princ Edward, který se kvůli ní vzdal anglického trůnu. Výrazný náhrdelník je zdobený 29 menšími ametysty, jedním velkým ametystem ve tvaru srdce a diamanty a tyrkysy. V roce 1987 byl náhrdelník prodán v ženevské aukci Sotheby's za 605 000 dolarů. 

Jednou z velkých obdivovatelek kamenů je již po mnoho let zpěvačka Madonna. Ta také předala lásku k nim zpěvačce Katy Perry, která je mívá u sebe pro zklidnění svojí mysli. Před pár lety utratil zpěvák Robin Thicke neuvěřitelných 20 000 dolarů za jeden z kamenů ametystu. Prsten s ametystem je také znakem biskupské hodnosti.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení